تفنگ میخکوب ،گل میخ،میخ، چاشنی ( Direct Fastening System ) :

به منظور اتصال قطعات مختلف به سطوح بتنی، از انواع میخ و چاشنی و تفنگ میخکوب استفاده می شود. میخ به وسیله تفنگ میخکوب و از طریق نیروی احتراق باروت شلیک می شود و در سطوح بتنی و فلزی فرو می رود. نصب انواع پوشش های ایزولاسیون، تور های فلزی، اتصالات موقت و دائمی در کارگاه ها ( به ویژه در حین تجهیز کارگاه )، سیستم های برقی و مکانیکی، دیوار های سبک و دکوراسیون داخلی ( کناف )، همچنین نصب زائده های برشی ( Shear Connector ) و ورق های فلزی در اجرای سقف های عرشه فولادی ( Metal Deck ) و کامپوزیت، از مهمترین کاربرد های گل میخ و میخ و چاشنی می باشد.

 

 

انواع تفنگ میخکوب بتن

در اصل سه نوع اسلحه میخکوب بتنی از جمله بی‌سیم (شارژی)، برقی و هوای فشرده (پنوماتیک) وجود دارد. هر یک از این‌ها انواع مزایا و معایب خاص خود را دارند.

میخکوب بی‌سیم با گاز یا باتری کار می‌کند. یک میخکوب بی‌سیم گازی از میله‌های سوخت استفاده می‌کند تا مکانیسم نیلینگ را تقویت کند. در آن از یک باتری برای اشتعال سوخت استفاده می‌شود تا انرژی کافی برای هدایت میخ‌ها به بتن فراهم شود. اگرچه به اندازه میخکوب پنوماتیک قدرتمند نیست اما برای کاربردهای با درجه متوسط عالی است.

تفنگ میخکوب بتن شارژی مکانیسمی شبیه به نوع برقی دارد اما با باتری کار می‌کند. همچنین، به نسبت مدل برقی از قدرت کمتری برخوردار است ولی استفاده و حمل آن بسیار راحت است. مدل‌های شارژی برای کاربردهای خانگی انتخاب بهتری هستند و در کارگاه‌های ساختمانی اغلب نامناسب تلقی می‌شوند.

 

میخکوب برقی یا سیم‌دار قدرت بالایی دارد اما ممکن است استفاده از آن ناخوشآیند باشد زیرا برای فضاهای دورتر، سیم یک عامل محدودیت خواهد بود. تفنگ میخکوب پنوماتیک بیشترین قدرت را در میان انواع تفنگ بتن دارد. این دستگاه برای کار به یک کمپرسور باد فشرده نیاز دارد. به همین دلیل، این میخکوب برای کاربردهای سنگین در کارگاه‌های ساختمانی بهترین انتخاب است.

 

کاربرد تفنگ میخکوب بتن

  • اتصال هر قطعه به عضو بتنی
  • انواع اتصالات موقت و دائم در کارگاه‌های ساختمانی
  • انواع سیستم‌های برقی و مکانیکی
  • اتصال پلیت‌ها و صفحات مختلف به بتن و قطعات فلزی
  • نصب انواع تور‌ی‌های مشبک فلزی و پوشش‌های ایزولاسیون به بتن و مصالح دیگر
  • نصب دیوارهای سبک و استفاده در دکوراسیون داخلی
  • نصب انواع ورق‌های فلزی در سقف‌های عرشه فولادی و کامپوزیت (اتصال گل میخ)