انکر بولت (Anchor Bolt)

در پروژه های ساختمانی، انکر بولت ( رول بولت ) ها به منظور نصب صفحه ( Plate ) های فلزی با ابعاد و ضخامت های مختلف به سطحوح ( Base Material ) از جنس بتن سخت شده، سنگ، آجر و … مورد استفاده قرار می گیرند.

این صفحه ها امکان اتصال و جوشکاری قطعات فلزی مختلف به سازه بتنی به منظور اجرای انواع نماهای خشک و کامپوزیت، اجرای ساپورت های تأسیسات مکانیکی و الکتریکی، نصب تجهیزات و ماشین آلات و … را فراهم می کند. اما آن چه در این میان اهمیت دارد، انتخاب انکر بولت (Anchor Bolt) مناسب با توجه به نوع عملکرد، سایز، ظرفیت باربری و محدودیت های نصب می باشد.

انکر بولت از لحاظ نوع و عملکرد به دو دسته مکانیکی و شیمیایی طبقه بندی می شود.

به طور کلی عملکرد انکر ها ( گیرایی در بتن یا مصالح دیگر ) به چهار روش صورت می پذیرد:

1- اصطکاکی ( Friction ) یا انبساطی ( Expansion )

در این حالت انکر پس از نصب یا کاشت، به واسطه ایجاد نیروی اصطکاک با مصالح پایه می تواند بار های متفاوتی را تحمل کنند. اغلب انکرهای فلزی – این نوع انکر ها با نام انبساطی نیز شناخته می شوند – و پلاستیکی ( رول پلاک ) به این شیوه عمل می کنند و به راحتی نصب می شوند.

2- کلیدی یا چفت و بستی ( Keying )

در این حالت انکر با ایجاد حفره یا خزینه کردن مصالح پایه – که در این حالت اغلب بتن می باشد – باعث ایجاد گیرایی می شود. این نوع انکر ها ظرفیت باربری بالایی دارند و می توانند بارهای دینامیکی را نیز تحمل کنند و در فواصل کمی از لبه مصالح پایه نیز نصب شوند.

3- ترکیب اصطکاکی و کلیدی ( Combination of Friction & Expansion )

این نوع انکر ها به طور همزمان به دو روش اصطکاکی و کلیدی عمل می کنند. این انکر ها نیز ظرفیت باربری بالایی دارند و بارهای دینامیکی را نیز تحمل می کنند.

4- چسبندگی ( Bonding )

Anchor Bolt

انکر های شیمیایی که با نام چسب بتن یا چسب کاشت آرماتور نیز شناخته می شوند، با ایجاد چسبندگی بین میلگرد یا راد تمام رزوه ( Rod ) با مصالح پایه، باعث ایجاد ظرفیت باربری می شوند. مزیت استفاده از این نوع انکر ها عدم محدودیت استفاده در قطر و عمق کاشت می باشد.

 

انکرهای مکانیکی:

Anchor Bolt

عوامل مؤثر در انتخاب نوع انکر عبارتند از :

 1- شرایط محیطی

 

عوامل جغرافیایی مانند شرایط آب و هوا و میزان رطوبت، وجود مواد خورنده مانند اسید ها، چربی ها، مواد نفتی، فسفات ها، سولفات ها و … در محل نصب انکر و در مکان هایی چون شهرهای حاشیه دریا ها، پالایشگاه ها، تصفیه خانه ها، نیرو گاه ها، کارخانه ها و … از عوامل مؤثر در انتخاب انکر می باشد. جنس ( فولادی، پلاستیکی و شیمیایی )و پوشش ( گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم، استنلس استیل و … ) انکر انتخابی از مواردی است که با توجه به شرایط محیطی تعیین می شوند.

 

2- میزان بار

 انکر ها بر حسب نیاز، نوع عملکرد، جنس، نوع بار ( کششی و برشی و یا استاتیکی و دینامیکی )،  بارهای مختلفی را  ( بین 10 تا 15000 کیلوگرم ) می توانند تحمل کنند.

 

3- نوع بار

 

به طور کلی بار های سازه ای به دو دسته تقسیم می شوند :

 

3-1 – بارهای استاتیکی ( Static Load )

بار های استاتیکی با میزان ثابت به سازه وارد می شوند و با گذشت زمان تغییر نمی کنند. بار مرده مانند وزن سازه، وزن تجهیزات نصب شده، وزن نفرات و … نمونه هایی از بار استاتیکی می باشد. تقریباً همه انکرها این نوع بار را تحمل می کنند.

 

3-2 – بارهای دینامیکی ( Dynamic Load )

 

این نوع بار ها با گذشت زمان تغییر می کنند و به سه دسته کلی تقسیم می شوند :

 

3-2-1 – خستگی ( Fatique )

عبور و مرور نفرات، ماشین آلات، نیروی وزش باد، بارش برف، انواع دستگاه ها و تجهیزات در حال کار مانند موتور های برقی، مثال هایی از ایجاد این نوع بار ها هستند.

3-2-2 – شوک ( Shock )

این نوع بار در زمان بسیار کوتاه و بر اثر برخورد شدید، انفجار و یا از بین رفتن قسمتی از سازه ایجاد می شود.

3-2-3 – زلزله ( Seismic )

بدیهی است برای تحمل هر یک از انواع بار های دینامیکی می بایست انکر بولت (Anchor Bolt) مناسب انتخاب شود.

 

 4- قطر انکر بولت (Anchor Bolt) و عمق کاشت

 

بر اساس میزان بار و همچنین محدودیت های موجود مانند سوراخ های موجود روی پایه های ماشین آلات و تجهیزاتی که باید نصب شوند و سایر محدودیت های طراحی و اجرا مانند فاصله نصب انکر ها از لبه بتن و یا فاصله نصب انکر ها از یکدیگر، قطر و عمق کاشت انکر تعیین می شود.

 

عمق کاشت انکر، نسبت مستقیم با میزان باربری آن خواهد داشت که البته حداقل و حداکثر آن توجه به ضخامت ماده پایه و همچنین توانایی های کارخانه سازنده و اجازه آیین نامه های موجود تغییر می کند.

 

زمانی که قطر انکر به واسطه برخی محدودیت های اشاره شده معین و ثابت باشد، اما باربری آن کمتر از میزان بار وارده باشد، با افزایش عمق کاشت می توان انکر را انتخاب کرد. در سوی دیگر اگر باربری انکر بیشتر از میزان بار وارد شده باشد، می توان عمق کاشت را کاهش داد تا بهترین انتخاب صورت گیرد.

 

با توجه به مطالب فوق، انکر های شیمیایی تنها محصولاتی هستند که قابلیت انتخاب، طراحی و اجرا با عمق کاشت های متغیر را دارند.

 

5- ماده یا مصالح پایه ( Base Material )

 

انواع مختلف بتن از جمله بتن سخت ( Solid )، متخلخل ( Hollow )، سبک ( Light Weight )، ترک دار ( Crack )، هوا دار ( Aerated ) و …، به همراه انواع آجر ( Brick )، سفال ( Hollow Brick )، بلوک های گچی و سیمانی ( Gypsum & Cement Board )، سنگ های طبیعی ( Natural Stone ) و … از جمله مصالحی می باشد که به واسطه مقاومت های گوناگون یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب انکر می باشند.

 

6- فاصله از لبه ماده پایه و فاصله دو انکر از یکدیگر ( Edge & Space Distance )

هر نوع انکر دارای مشخصاتی است که به واسطه آن می باید در یک فاصله مشخص از لبه آزاد بتن، همچنین در یک فاصله مشخص از یکدیگر نصب شوند. 

 

7- شرایط اجرا

 

به طور کلی انکر ها به دو روش نصب می شوند:

 

7-1 – Through Fastening

 

در روش اول انکر بولت و صفحه فلزی به طور همزمان نصب می شوند.

 

7-2 – Pre Setting

 

در این روش ابتدا انکر بولت (Anchor Bolt) کاشته می شود و سپس صفحه فلزی، راد، آرماتور،تجهیزات و … در زمان مناسب نصب می شوند.

 

انواع شکست انکر ( Anchor Failure ) :

 

1– Pull Out

در این حالت انکر بولت از داخل سوراخ خارج می شود، بدون آن که انکر بولت (Anchor Bolt) ، صفحه فلزی و بتن آسیب ببینند.

 

عدم رعایت مشخصات نصب انکر، مهمترین دلیل به وجود آمدن این شکست می باشد.

 

2- Pull over

عدم تناسب بار وارد شده با ضخامت صفحه فلزی، باعث ایجاد این شکست می شود. در این حالت صفحه فلزی آسیب می بیند.

 

3- شکست بتن ( Concrete Breakage )

زمانی که انکر در بتن نصب می شود، تنش ها در یک فضای مخروطی در بتن اعمال می شوند. اگر بتن نتواند این میزان تنش را تحمل کند، شکست مخروطی بتن اتفاق می افتد.

– ترک خوردن ماده پایه ( Cracking of Base Material )

هنگامی که حداقل فاصله نصب دو انکر یکدیگر یا حداقل فاصله نصب انکر از لبه بتن رعایت نشود، این شکست اتفاق می افتد.

5- شکست فولاد ( Steel Breakage )

در این حالت میزان بار وارده بیشتر از مقاومت کششی انکر می باشد و انکر اصطلاحاً بریده می شود.

عوامل مؤثر در طراحی انکر :

 

در بسیاری از موارد با توجه به شرایط و اهمیت و حساسیت نصب، انتخاب انکر مناسب می بایست با طراحی و بر اساس برخی مبانی و تئوری های مربوط به آن انجام گیرد. برخی عوامل مؤثر در طراحی انکر عبارتند از :

 

1- راستای بار

کلیه بار های وارده با هر نوع و ماهیت، به دو نوع بار قابل تبدیل هستند :

 

1-1 –  کششی  ( Tensile Load , N )

 

1-2 –  برشی ( Shear Load , V )

به همین دلیل انواع انکر با ظرفیت باربری کششی و برشی شناخته می شوند و برای طراحی انکر میزان این بار ها باید مشخص باشند.

2- نوع بار

در طراحی استاتیکی یا دینامیکی بودن بار باید تعیین شود.

3- بار وارد بر سازه

کلیه بار هایی که به سازه ( و نه انکر ) وارد می شوند، می بایست در طراحی انکر لحاظ شوند. این بار ها می توانند شامل وزن اعضای سازه و تجهیزاتی که به طور ثابت نصب شده اند ( بار های مرده ) و یا بار های ناشی از وزش باد، بارش برف، زلزله و یا تجهیزات و ماشین آلات در حال کار باشند.

4- بار وارد به انکر بولت ( رول بولت )

با توجه به وجود برخی محدودیت ها مانند نصب نا مناسب انکر ها، ممکن است همه آن ها به طور مساوی بار های وارد شده را تحمل نکنند. همان طور که در تصاویر فوق نشان داده شده در این حالت تنها سه انکر بار برشی وارد شده را تحمل می کنند. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل می توان فاصله بین انکر و سوراخ بین صفحه فلزی را با روش هایی چون استفاده از واشر های مخصوص ( Dynamic Set ) پر نمود.

بدیهی است استفاده و یا عدم استفاده از این روش می باید در طراحی مشخص شود.

5- مصالح پایه

6- فاصله انکر ها از یکدیگر و فاصله از لبه ماده پایه

تا زمانی که مخروط های تنش تشکیل شده توسط هر انکر با یکدیگر تداخلی نداشته باشند یا با لبه ماده پایه فاصله داشته باشند، باربری انکر ها کاهشی نخواهد داشت اما در شرایطی که این فواصل کمتر گردند لازم است که ضرایب کاهش دهنده بر باربری انکر ها اعمال گردد.

بدیهی است این فواصل از یک میزان مشخص نمی تواند کمتر شود.

7- عمق کاشت

تغییر در عمق کاشت می تواند باعث تغییر اندازه مخروط تنش شود که در طراحی اثر گذار خواهد بود.

8- میلگرد های مسلح کننده بتن

وجود میلگرد های مسلح کننده بتن می تواند کاهش اثر تداخل مخروط تنش ها کمک کند.

9- بتن ترک دار

هنگامی که بتن به عنوان ماده پایه در اثر اعمال نیرو تحت کشش قرار می گیرد، ترک های ریزی روی آن ایجاد می شود که اغلب قابل دیدن با چشم نیستند و اندازه آن ها از 0.3 میلیمتر تجاوز نمی کند.

هنگامی که انکر در این نواحی نصب می شوند و در زمانی که بار های وارده از نوع دینامیکی هستند، وجود این ترک ها گیرایی انکر با بتن را به دلیل باز و بسته شدن ترک کاهش می دهند و باعث از بین رفتن یکپارچگی مخروط تنش تشکیل شده می شود. در نتیجه باربری انکر بین 30 تا 35 می شود که روی طراحی انکر اثر گذار خواهد بود.

10- رفتار انکر در آتش

هنگامی که انکر ها در معرض وقوع آتش سوزی و یا انفجار قرار می گیرند، با گذشت زمان از میزان باربری آن ها کاسته می شود. لذا وجود اطلاعات مربوط به رفتار و میزان کاهش باربری آن ها در طراحی اثر مستقیم دارد. 

آیین نامه های طراحی :

طراحی انکر بر اساس آیین نامه های عمرانی انجام می گیرد. قبل از انتخاب آیین نامه لازم است که هدف طراحی مشخص شود که به دو بخش تقسیم می شود :

نصب صفحه فلزی و کاشت میلگرد

ICBO,ACI,SOCOTEC,Dibt,ETA از جمله این آیین نامه ها هستند که ETA ( اروپا ) و ACI ( آمریکا ) از معتبر ترین ها به شمار می روند.

ETAG : Europian Technical Approval Guidline

ETAG 001 Annex C

Mechanical

Standard Layout

Standard Embedment Depth

                                                                      ETAG 020

Plastic Anchors

                                                              EOTA TR 029

Design of Bonded Anchors

                            ETAG Fire : Based on EOTA TR 020

Evaluation of Anchorages in Concrete Resistance to Fire

                                                            DIBT Dynamic

ICC : Design Method Using the Provision of ACI 318-05  and ICC-ES AC 193 and AC 308

انکر شیمیای یا چسب بتن(Chemical Anchor) :

عدم اجرای صحیحی آرماتور بندی ، تغییر نقشه های سازه ، الحاق قطعات جدید ، مقاوم و ادامه عملیات بتن ریزی در مواردی که نصب میلگرد انتظار فراموش شده و یا پیش بینی نشده است ، از جمله موارد رایج در اجرای سازه های بتنی می باشد و یکی از بهترین و کم هزینه ترین راه حل های رفع معایب و اصلاح موارد فوق ، کاشت میلگرد با انکرهای شیمیایی یا همان چسب های بتن می باشد.همین طور می توان با کاشت میلگرد رزوه شده ، صفحه های فلزی را روی سطح بتن نصب کرد.

عملیات کاشت میلگرد شامل سوراخکاری با قطر و عمق مشخص در بتن ، تزریق مواد شیمیایی در سوراخ و کارگذاری میلگرد می باشد که با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع ، این شرکت انجام کلیه کارهای لازم شامل طراحی با نرم افزارهای تخصصی ، مشاوره و ارائه گزارش کامل فنی و اجرای کاشت را به طور کامل به عهده می گیرد.

کاربرد های   انکر بولت ( رول بولت ) :

نصب انواع پارتیشن، سقف کاذب، لوازم بهداشتی ساختمان، تجهیزات بیمارستانی، پانل های پیش ساخته بتنی، نمای فلزی ساختمان، ریل گذاری آسانسور و پله برقی، مهار داربست فلزی، ساپورت و نگهدارنده های سیستم های لوله کشی و کانال کشی، تجهیزات و ماشین آلات، ریل گذاری خطوط راه آهن و مترو، جرثقیل های سقفی، تجهیزات بنادر، آشیانه هواپیما، دکل های برقی و مخابراتی و …، نمونه هایی از کاربرد این محصول می باشد.

انکر ها در برند های معتبری چون HILTI، Fischer، Spit و همچنین سایر برند های متفرقه قابل ارایه می باشند.

این شرکت، با سابقه و تخصص ویژه در طراحی انواع انکر بولت با استفاده از نرم افزار های تخصصی و پیشرفته و تیم مهندسی مجرب، آمادگی دارد مشاوره فنی و خدمات مهندسی و محاسبات لازم را به منظور انتخاب محصول مناسب، به رایگان در اختیار کلیه پروژه های ساختمانی و صنعتی قرار دهد.